Analog Bottletop Dispensers
- (1)
- (11)
- (27)
- (1)
- (2)
- (106)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (18)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (14)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (9)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (71)
- (39)
- (3)
- (41)
- (11)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (2)
- (2)
- (16)
- (11)
- (2)
- (105)
Filtered Search Results
BRANDTECH™ BRAND™ seripettor™ pro Bottletop Dispensers
Designed to handle a wider range of liquids than the regular seripettor™, including certain concentrated acids, polar solvents, and UV-sensitive media.
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 15°C to 40°C |
| Color | Blue/Red/White |
| Material | Borosilicate Glass,Ceramic,ETFE,FEP,PFA |
| For Use With (Application) | Semi-automatic dispensing of many acids, alkaline, and saline solutions |
| Density | Up to 2.2 g/cm3 |
| Vapor Pressure | Up to 500mbar |
| Channels | 1 |
| Includes | Discharge tube, telescoping filling tube, spare dispensing cartridge, mounting tool, GL45/33mm and GL45/38mm polypropylene adapters, operating manual |
| Accuracy | ≤±1.2% |
| Temperature (English) | 59°F to 104°F |
| Angle | 90° |
| Precision | ≤0.2% |
| Product Type | Seripettor Pro Bottletop Dispenser |
| Autoclavable | Autoclavable |
High-Purity and HF Bottle-Top Acid Dispensers
Combine the convenience of traditional pump dispensers with the chemical compatibility and high purity of TFM™ PTFE
| Accuracy | ±0.02mL |
|---|---|
| Precision | ±3% |
| Volume (Metric) | 0 to 5 mL |
| Material | PTFE |
BRANDTECH™ BRAND™ seripettor™ Bottletop Dispensers
Suitable for use with bases, buffers, aqueous solutions of organic and inorganic substances, dilute non-oxidizing acids, and many polar solvents. Space-saving, low-rise design provides stability for easy one-handed operation and fit most common reagent bottles with the included adapters.
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 15°C to 40°C |
| Color | Blue/Red/Clear |
| Material | FEP,EPDM |
| For Use With (Application) | Semi-automatic dispensing of alkaline, buffers, vitamin solutions, and nutrien media |
| Density | Up to 2.2 g/cm3 |
| Vapor Pressure | Up to 500 mbar |
| Max. Pressure | 500 mbar |
| Channels | 1 |
| Includes | Discharge tube, telescoping filling tube, spare dispensing cartridge, 45/33mm and 45/38mm thread polypropylene adapters, operating manual |
| Accuracy | ≤±1.2% |
| Temperature (English) | 59°F to 104°F |
| Angle | 90° |
| Precision | ≤0.2% |
| Product Type | Seripettor Bottletop Dispenser |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Display | Analog |
DWK Life Sciences Calibrex™ solutae 530 Bottle Top Dispenser with Flow Control Stopcock
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fits most laboratory bottles either directly or using supplied adapters. Calibrex™ solutae 530 Bottle Top Dispensers with Flow Control Stopcock feature excellent chemical resistance, high volumetry performance and simplified maintenance. Volume rang
| Includes | Flow Control Stopcock, PFA-coated plunger and integrated calibration |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| For Use With (Equipment) | Fits most laboratory bottles directly or with supplied adapters |
| Product Type | Bottletop Dispenser |
| Model | Calibrex solutae 530 |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Calibrex™ organo 525 Bottle Top Dispensers with Flow Control Stopcock
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Adjustable dispensers include a ground glass plunger that is best suited for organic, non-crystallizing acid and base solutions. Flow control stopcock enables liquid priming and recycling without reagent loss or contamination.
| Includes | Flow Control Stopcock |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Product Type | Bottletop Dispenser |
| Model | Calibrex organo 525 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Display | Analog |
Socorex Low-Profile Bottle-Top Dispensers from DWK Life Sciences™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Semiautomatic dispensers help reduce reagent waste, and accordingly, disposal costs
| Includes | Wide mouth amber reservoir, delivery nozzle, plunger |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Precision | <0.5 to <0.1% |
| Product Type | Low-profile Bottletop Dispenser |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Calibrex™ solutae 530 Bottle Top Dispensers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This new generation of Socorex™ Bottle Top Dispensers is intended for the safe and reproducible liquid distribution of volumes up to 25, 50 and 100mL.
| Includes | 45mm base thread, 120mm delivery jet and stopper, 350mm feed tube, alternative screw-type volume setting button, three bottle neck adapters (32, 38 and 40mm), QC certificate, operating instructions |
|---|---|
| Accuracy | <±1.5 to <±0.6% |
| Precision | <0.5 to <0.1% |
| Color | Red |
| Model | Calibrex™ solutae 530 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Sartorius Prospenser Plus Bottle-top Dispenser
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
High quality bottletop dispensers with superior chemical resistance. Sartorius Prospenser Plus Bottle-top Dispenser is safe, convenient and customizable, making it ideal for a wide range of dispensing needs.
| Includes | A32, A38, S40 Bottle Adapters |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Length (Metric) | 175 mm (5 mL) |
| Temperature (English) | 39.2°F to 122°F |
| Angle | 360° Rotating Dispensing Head |
| Reproducibility | 0.20% |
| Precision | 0.60% |
| Product Type | Bottletop Dispenser |
| Temperature (Metric) | 4°C to 50°C |
| Color | Gray and White |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Dispensing |
| Autoclavable | Autoclavable |
Bel-Art™ Reagent/Acid Pump Dispenser
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Aids in the transfer of acids and reagents and virtually eliminates accidental bottle breakage and spills
Fisherbrand™ Bottle Top Dispenser with Dual Inlet Technology
Dual Inlet Technology facilitates to re-fill the bottle and rinse the dispenser. Bottle Top Dispenser with Dual Inlet Technology provides greater chemical compatibility.
| Includes | Calibration tool, Adapters set (4 nos.), Instruction Manual 4, Inlet tube, Calibration report A, Calibration report B, Inlet tube for the second inlet, Caps for the second bottle (4 nos.) |
|---|---|
| Warranty | 1 year free replacement warranty against any manufacturing defects. |
| Description | Shape: Cylindrical |
| For Use With (Equipment) | Bottle Top Dispenser is used in laboratories to dispense reagent from the bottle in a preset volume accurately and safely into a receiving vessel. |
| Product Type | Bottletop Dispenser |
| Viscosity Rating | 500mm2 |
| Color | White and Fisher Blue |
| Material | Polypropylene - Outer Body (10% Glass Filled) |
| Certifications/Compliance | CE Certificate, ISO 13485-2003, ISO 9001-2008, Compliance as per ISO 8655, Calibration lab certification by NABL as per ISO 17025 |
| Autoclavable | Only the piston needs to be removed for autoclaving the instrument. Piston is also autoclavable |
| Density | 2.2 g/cm3 |
| Vapor Pressure | 300mbar to 600mbar |
BRANDTECH™ BRAND™ Dispensette™ S Organic Fixed-volume Bottletop Dispensers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Dispensette™ S Organic Fixed Volume Bottletop Dispensers feature a 'floating piston' design for low-force operation and no wearing parts. Optimized flow channels make dispensing and priming even easier-particularly in instruments with large volumes.
| Warranty | 2 Year |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 15°C to 40°C |
| Color | Gray/Yellow |
| Material | Borosilicate Glass,Ceramic,ETFE,PFA,PTFE |
| For Use With (Application) | Dispensing organic solvents, including chlorinated and fluorinated hydrocarbons (e.g., trichlorofluoroethane and dichlormethane), acids like concentrated HCl and HNO3 (except HF), trifluoroacetic acid (TFA), tetrahydrofuran (THF) and peroxides |
| Density | Up to 2.2 g/cm3 |
| Vapor Pressure | Up to 600 mbar |
| Channels | 1 |
| Temperature (English) | 59°F to 104°F |
| Angle | 90° |
| Product Type | Bottletop Dispenser |
| Viscosity Rating | Up to 500 mm 2/s |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Display | Analog |
DWK Life Sciences Calibrex™ Solutae 530 Bottle-Top Dispensers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Socorex™ Bottle Top Dispensers is intended for the safe and reproducible liquid distribution of volumes up to 25, 50 and 100mL. Selection between organo and solutae models for best chemical resistance.
DWK Life Sciences Calibrex™ Orango 525 Bottle-Top Dispensers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Socorex™ Bottle Top Dispensers is intended for the safe and reproducible liquid distribution of volumes up to 25, 50 and 100mL. Selection between organo and solutae models for best chemical resistance.
| Includes | 45mm base thread, 120mm FEP/PCTFE delivery jet and ETFE stopper, 350mm FEP feed tube, alternative screw type volume setting button, 32, 38 and 40mm bottle neck adapters, QC certificate, operating instructions |
|---|---|
| Accuracy | <±1.5 to <±0.6% |
| Warranty | 2 Years |
| Precision | <0.5 to <0.1% |
| Product Type | Bottletop Dispenser |
| Color | Yellow |
| Model | Orango 525 |
| Autoclavable | Autoclavable |